04-08.04.2018 pielgrzymka do Rzymu

W roku 2018 chór parafialny Fletnia Pana obchodzi 40-lecie działalności śpiewaczej ku chwale Boga i uświęceniu człowieka. W związku z obchodzonym okrągłym jubileuszem naszego chóru udaliśmy się w dniach 04.04.-08.04.2018 na pełną wrażeń duchowych i cielesnych pielgrzymkę do Wiecznego Miasta Rzymu. Pomysłodawcami uczczenia jubileuszu chóru i zorganizowania pielgrzymki byli wieloletni chórzysta pan Krzysztof Kusiuk, dyrygent chóru i organista pan Paweł Łobacz oraz wrażliwy na muzykę sakralną i ojcowsko zatroskany o swą parafię i chór parafialny Nasz Proboszcz św. pamięci Ks. Kanonik Stanisław Dadas. Sprawami organizacyjnymi pokierowała niezastąpiona chórzystka jubilatka pani Maria Omelczuk.

Do słonecznej Italii wybraliśmy się samolotem włoskich linii lotniczych Alitalia, gdzie po upływie dwóch godzin bezpiecznie wylądowaliśmy na włoskiej ziemi. Jednym z uczestników wyprawy był nasz wierny słuchacz i przyjaciel chóru ks. Paweł Florowski, notabene człowiek, który dobrze zna Wieczne Miasto i potrafi opowiedzieć o nim wiele ciekawostek.

Byliśmy zakwaterowani w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie przy Via Cassia 1200, który prowadzą Siostry Sercanki. Na terenie Domu znajduje się kaplica, w której jest przechowywana ze czcią relikwia krwi Św. Jana Pawła II. W dzień przyjazdu do Domu Polskiego siostry Remigia i Julia pracujące w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II oprowadziły nas po Domu Polskim, bogatym w zasoby archiwalne, biblioteczne i muzealne związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

Najważniejszym punktem naszej jubileuszowej pielgrzymki było aktywne uczestnictwo we Mszy Świętej sprawowanej przy grobie Św. Jana Pawła II w Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej poprzez oprawę muzyczną i słowną liturgii, którą dnia 05.04.2018 o godz. 7:10 transmitowało Radio Watykańskie. Uczestniczenie we Mszy Świętej przy grobie naszego Świętego Rodaka było gorącym pragnieniem każdego chórzysty i z pewnością pozostanie niezapomnianym osobistym przeżyciem każdego z nas.

Zwiedzanie Wiecznego Miasta rozpoczęliśmy oczywiście od Watykanu, czyli Bazyliki św. Piotra, podziwiając bogactwo zachwycającej świątyni. Z kopuły Bazyliki ukazał nam się piękny widok z lotu ptaka na cały Watykan, a w szczególności na imponujący plac św. Piotra oraz muzea i ogrody watykańskie, jak również niesamowity widok na Rzym.

Zwiedzanie Wiecznego Miasta miało po pierwsze charakter intensywny, gdyż w tak krótkim czasie zobaczyliśmy niemalże wszystkie istotne zabytki i miejsca odwiedzane przez turystów z całego świata, a mianowicie: Bazylikę św. Jana na Lateranie, Bazylikę św. Pawła za Murami, Bazylikę Matki Bożej Większej( Matki Bożej Śnieżnej) z relikwiami żłóbka świętego, kościół św. Agnieszki w Agonie przy Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Fontannę Di Trevi, Fontannę żółwi na Piazza Mattei, słonia z obeliskiem wg projektu Berniniego na Piazza Della Minerva, Schody Hiszpańskie, Ołtarz Ojczyzny, Usta Prawdy, Katakumby i wiele innych, których nie sposób wymienić i spamiętać;

po wtóre charakter patriotyczny, gdyż szukaliśmy śladów sławnych ludzi i patronów Polski, zwłaszcza Św. Stanisława Kostki oraz Św. Wojciecha;

po trzecie charakter wspólnoty chóralnej, którego doświadczyliśmy śpiewając przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie oraz przy grobie św. Cecylii patronki chórzystów w Bazylice św. Cecylii na Zatybrzu.

Naszym doskonałym przewodnikiem po Rzymie był niezawodny i niestrudzony w profesjonalnych opowieściach pan Krzysztof Kusiuk, ogromny pasjonat i miłośnik Rzymu, fascynat historii, człowiek wrażliwy na piękno architektury, który umożliwił nam niezapomniane spotkanie z tajemnicami antycznego Wiecznego Miasta. Zwiedzanie z panem Krzysztofem było podróżą w inspirujące miejsca, których nie znajdzie się w książkowych standardowych przewodnikach ani na zorganizowanych wycieczkach. Spacery wąskimi uliczkami pozwoliły odczuć zapach, smak i kolor czarującego Rzymu.

Wróciliśmy z pielgrzymki przepełnieni radością ze spotkania ze Świętym Janem Pawłem II i zauroczeni Wiecznym Miastem. Życzymy sobie, aby duch naszej pielgrzymkowej wyprawy do Rzymu i Watykanu wzmocnił wśród nas poczucie więzi formacji chóralnej i wzbudził dumę z przynależności do Chóru Fletnia Pana, który świętuje swój piękny jubileusz.

Chór "Fletnia Pana"
Chór "Fletnia Pana" powstał w 1978 roku przy kościele św. Ludwika we Włodawie. Od 1 lipca 1993 roku działa przy nowej Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, gdzie spełnia posługę liturgiczną, która jest podstawowym jego zadaniem.
Matki w modlitwie
Krystyna Popławska
Wiedzcie, że Jezus kocha nasze dzieci bardziej niż my, pragnie je chronić i chce, aby w Nim wzrastały. On będzie działał tylko wtedy, kiedy Go o to poprosimy - dlatego oczekuje naszego wstawiania się za nimi.
Domowy Kościół
Gałąź rodzinna ruchu światło - życie
Istnieje przy naszej parafii od chwili jej powstania. Jest to ruch świeckich w oparciu o struktury Kościoła, przy aktywnym współudziale kapłana.
Poradnia Rodzinna
Katechezy dla narzeczonych
"Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz potrzeć razem w tym samym kierunku" - A.de Saint-Exupery
Kółka różańcowe
Jest to jedna z najliczniejszych wspólnot istniejących na terenie naszej parafii
Punkt Charytatywny
Caritas
Istnieje przy naszej parafii od 1993 roku. Swoją opieką otaczamy rodziny ubogie i wielodzietne naszej parafii
Biblioteka
Biblioteka Parafialna istnieje od 4 lutego 1994 roku. Została utworzona ze zbiorów ofiarowanych przez Parafian oraz zakupionych przez Proboszcza parafii.