Rocznica śmierci śp. ks. Stanisława - Włodawa 2019-02-12

Rocznica śmierci śp. ks. Stanisława Dadasa

         Rok temu, 12 lutego, po ciężkiej chorobie zmarł dziekan dekanatu włodawskiego, proboszcz naszej parafii - ks. kan. Stanisław Dadas (1954-2018). 

         Mszy św. żałobnej za jego duszę w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W intencji zmarłego Proboszcza modliło się wielu księży z diecezji siedleckiej i tłumy wiernych świeckich. Podczas uroczystości pogrzebowych w mowie pożegnalnej w imieniu rady parafialnej Janusz Kloc zaznaczył: „Prowadził nas jak dobry ojciec, który uczy swoje dziecko chodzić. Nie ściskał naszych rąk twardo i zdecydowanie, lecz delikatnie asekurował, nadając odpowiedni kierunek. Przychodziliśmy do niego po wsparcie, po radę i niejednokrotnie ludzką życzliwą rozmowę. Był wszędzie tam, gdzie go potrzebowaliśmy - jako duszpasterza, kapelana, a nawet partnera w realizacji ważnych przedsięwzięć”.

         Był wspaniałym nauczycielem, przewodnikiem, przyjacielem, mądrym i dobrym człowiekiem. Tak o śp. ks. kan. Stanisławie mówiono podczas uroczystości pogrzebowych w jego rodzinnej miejscowości - Zwoli Poduchownej. Mszy św. pogrzebowej w kościele św. Anny przewodniczył wówczas bp Piotr Sawczuk. - Uśmiech nie gasł na jego twarzy nawet w chorobie. Nie dopuszczał do serca smutku, przynajmniej tak go postrzegaliśmy z zewnątrz. To wielka i trudna sztuka, on ją posiadł - mówił biskup.

         Ks. Stanisław Dadas pozostał w pamięci ludzi jako dobry gospodarz, wspaniały katecheta, zatroskany o piękno liturgii i wagę głoszonego słowa.

         W pierwszą rocznicę śmierci Proboszcza, 12 lutego, parafianie z ks. Dariuszem Parafiniukiem udali się do Zwoli, gdzie została odprawiona Msza św. za duszę zmarłego. We Włodawie, w naszym kościele, w intencji śp. ks. Stanisława modliliśmy się podczas wieczornej Mszy św. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór „Fletnia Pana”, wykonując m.in. „Wierzę” autorstwa Józefa Świdra.

         Proboszcza wspominał w czasie kazania ks. Paweł Florowski, który przyjechał z Paprotni. - Ks. Stanisław żyje w naszych sercach i pamięci - mówił kapłan. - Jako ostatnie pożegnanie pozostawił swoje słowa: „Życie jest piękne”. Cieszył się życiem pośród nas. Jego dzieła to ukończony kościół, otoczenie świątyni i organy. Często mówił: „Pamiętaj, nawet jeśli czujesz, że twoje serce jest słabe, to może się ono odrodzić i zostać odbudowane tak, jak świątynia suchawska”.

         Śp. ks. Stanisław Dadas jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Zwoli w dekanacie żelechowskim.

fotografie i tekst - Joanna Szubstarska

Chór "Fletnia Pana"
Chór "Fletnia Pana" powstał w 1978 roku przy kościele św. Ludwika we Włodawie. Od 1 lipca 1993 roku działa przy nowej Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, gdzie spełnia posługę liturgiczną, która jest podstawowym jego zadaniem.
Matki w modlitwie
Krystyna Popławska
Wiedzcie, że Jezus kocha nasze dzieci bardziej niż my, pragnie je chronić i chce, aby w Nim wzrastały. On będzie działał tylko wtedy, kiedy Go o to poprosimy - dlatego oczekuje naszego wstawiania się za nimi.
Domowy Kościół
Gałąź rodzinna ruchu światło - życie
Istnieje przy naszej parafii od chwili jej powstania. Jest to ruch świeckich w oparciu o struktury Kościoła, przy aktywnym współudziale kapłana.
Poradnia Rodzinna
Katechezy dla narzeczonych
"Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz potrzeć razem w tym samym kierunku" - A.de Saint-Exupery
Kółka różańcowe
Jest to jedna z najliczniejszych wspólnot istniejących na terenie naszej parafii
Punkt Charytatywny
Caritas
Istnieje przy naszej parafii od 1993 roku. Swoją opieką otaczamy rodziny ubogie i wielodzietne naszej parafii
Biblioteka
Biblioteka Parafialna istnieje od 4 lutego 1994 roku. Została utworzona ze zbiorów ofiarowanych przez Parafian oraz zakupionych przez Proboszcza parafii.