Ks. Kan. Józef Brzozowski objął Parafię NSJ we Włodawie zaraz na początku jej istnienia, po jej erygowaniu. Był twórcą Parafii, organizatorem życia parafialnego i budowniczym przepięknej świątyni. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1997 r. Najpierw został ogrodzony i zabezpieczony plac pod budowę świątyni. W ogłoszeniach parafialnych ks. Józef tak powiedział: „Mamy wszystkie dokumenty dotyczące budowy i projekt świątyni. Po ogrodzeniu tego placu rozpoczynamy przepiękne i być może najważniejsze dzieło waszego i mojego życia. Razem wspólnie będziemy wznosili świątynię ku chwale Boga. Trzeba powiedzieć, że budowa świątyni będzie wymagała wielkich ofiar, zorganizowanej pracy wielu parafian, ale trzeba też pamiętać, że szatan wszystko zrobi, by nam przeszkodzić w tym dziele. Można powiedzieć, że na każdym słupku ogrodzenia nie będzie siedział jeden diabeł, ale niezliczona ich ilość.” Po tych ogłoszeniach wielu ludzi chodziło wokół ogrodzenia i liczyło słupki.
Wielu ludzi mówi o ks. Józefie: „człowiek orkiestra”. Nie tylko zajmował się budową świątyni, bo stale był na placu i pracował fizycznie, ale organizował wyjazdy rowerowe, letniska i zimowiska. Ludzie w średnim wieku mówią tak: tutaj graliśmy w piłkę nożną a tutaj graliśmy w kosza, tutaj było lodowisko i oczywiście hokej”. Powstawały liczne Kółka Różańcowe, grupy modlitewne, działał Punkt Charytatywny.
Prowadził wszechstronne i aktywne życie. Był księdzem, pasterzem, budowniczym, sportowcem i organizatorem wielu imprez kulturalnych i sportowych. Zostawił trwały ślad we Włodawie.